بام سبز (روف گاردن)

بام سبز (روف گاردن) چیست؟

بام سبز (روف گاردن) معمولا به معنای فرش کردن پشت بام با گیاهان است که مصرف انرژی ساختمان را بهینه می کند و هدررفت آب را کاهش می دهد. بسیاری از ساکنان شهرها و آپارتمان ها گلدان های گل را در پشت بام خود نگهداری می کنند . تفاوت اصلی این کار با بام سبز در این است که مانند روف گاردن باعث صرفه جویی در انرژی نمی شود.

چگونه یک بام سبز بسازیم؟

از آنجایی که ساختن یک روف گاردن کمی پیچیده تر از کاشت گیاه روی زمین است برای انجام آن به کمی آموزش نیاز است.

اگر به ساختن بام سبز برای خودتان علاقه دارید باید موارد زیر را در نظر بگیرید

امنیت

اول و مهمتر از همه این است که روف گاردن شما باید مطمئن و امن باشد. مساله در رابطه با عابرینی است که ممکن است از بام سبز چیزی روی آنها سقوط کند. از آنجایی که معمولا در پشت بام ها باد زیادی می وزد شما باید از خطر سقوط ابزارهای روف گاردن روی رهگذران جلوگیری کنید. پس اطراف بام را فنس ببندید و تمام ابزارها و وسایل را به زمین ببندید.

وزن

خاک خیس بسیار سنگین است. پس اگر روی بام سبز برف ببارد سقف بسیار سنگین می شود. وزن زیاد در جاهای اشتباه ممکن است خسارات ساختمانی در پی داشته باشد.

محفظه ها

شما به محفظه هایی برای بام سبز نیاز دارید که سبک وزن و دارای زهکشی باشند تا آب را بتوانند از خود عبور دهند.

آبیاری

نوع آبیاری بام سبز در ماه های گرم سال اهمیت پیدا می کند. زیرا فواصل زمانی آبیاری باید کمتر شود و این ممکن است باعث احساس رنجش در شما شود. برای اینکه از دردسر نگرانی درباره خشک شدن و بی آب ماندن گیاهان روف گاردن خود راحت شوید بهتر است که از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید.

گیاهان

چه چیزی را می خواهید که در بام سبز خود پرورش دهید؟

انتخاب نوع گیاهانی که در روف گاردن می خواهید استفاده کنید به ضخامت و جنس خاک و مواد معدنی موجود در آن و همچنین آب و هوای منطقه بستگی دارد. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :